Jak wygrać w Monopoly?

1. Rachunek prawdopodobieństwa
Pamiętaj, że w przypadku rzutu dwiema kośćmi, istnieją różne szanse na poszczególny wynik (w przeciwieństwie do rzutu jedną kością, gdzie prawdopodobieństwo dla każdej liczby jest takie samo - 1 na 6). Oto prawdopodobieństwo wystąpienia wyników:
2 - 3%
3 - 6%
4 - 9%
5 - 13%
6 - 15%
7 - 17%
8 - 15%
9 - 13%
10 - 9%
11 - 6%
12 - 3%
Jak widać różnica jest spora i warto mieć to na uwadze, szacując szansę stanięcia na pole przeciwnika przed wykonaniem rzutu kośćmi. Za to szansa, że wypadnie nam dubel (dwie takie same liczby na obu kostkach) wynosi 17 %, niezależnie od pary liczb.

2. Więzienie
W przypadku gdy przeciwnicy mają dużo zabudowanych ulic, a Ty boisz się wejść na ich pola, pozostań w więzieniu najdłużej, jak się da. Nie korzystaj wtedy z wyjścia za kaucją i z karty wyjścia z więzienia. Z kolei na początku gry warto jak najszybciej wydostać się z więzienia, ponieważ dużo nieruchomości stoi jeszcze niewykupionych i warto je zdobyć, zanim zrobią to nasi rywale.
Kiedy przeciwnik proponuje ci sprzedaż karty wyjścia z więzienia, nie daj się namówić na cenę większą niż wysokość kaucji!

3. Negocjacje
Negocjowanie to bardzo ważny element gry. Staraj się uzyskać jak najwięcej podczas handlu z innymi zawodnikami, przede wszystkim kompletuj ulice jednego koloru i nie pozwól, by inny gracz skompletował całą dzielnicę, zanim ty to zrobisz! Dobrym sposobem jest sprzedawanie rywalowi nieruchomości potrzebnej mu do kompletu za wszystkie pieniądze, które posiada. Wtedy ty możesz za nie kupić nowe ulice lub domki, a gracz bez gotówki jest na jakiś czas uziemiony, a kiedy wejdzie na pole podatków albo pole innego gracza lub twoje, musi zastawiać swoje nieruchomości.

4. Przede wszystkim skompletuj całą dzielnicę
Czynsze z pojedynczych nieruchomości to nie jest sposób na zrobienie dużych pieniędzy. Dopiero, gdy zabudujemy nasze ulice, zaczniemy dobrze zarabiać na naszych rywalach. Największy czynsz z pojedynczej nieruchomości wynosi 50 złotych, podczas gdy mając hotel możemy zainkasować nawet tysiące! Warto też posiadać wszystkie dworce, ponieważ gracze często na nich stają. (dworców jest na mapie aż cztery, podczas gdy każda dzielnica składa się z dwóch albo trzech ulic). Budynki użyteczności publicznej stanowią miły dodatek, szczególnie, gdy posiadamy oba, ale kokosów na nich nie zarobimy.

5. Nie zawsze drożej znaczy lepiej
Podczas gdy mamy do wyboru skompletowanie taniej dzielnicy i drogiej dzielnicy, nie należy patrzeć na czynsze, tylko na stan naszego portfela. Postawienie domów/hoteli w najdroższych dzielnicach jest cztery razy droższe, niż w dzielnicach między startem a więzieniem.

6. Unikaj braku gotówki
W Monopoly element losowy jest dość duży, więc nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam opłacić podatki, albo zapłacić czynsz innemu graczowi. Warto dlatego zawsze mieć wolne przynajmniej 200-300 złotych pod ręką, aby nie musieć brać pożyczki w banku pod zastaw nieruchomości w razie konieczności opłaty, bo ta pozbawia nas źródła dochodów, dopóki jej nie spłacimy. Na pensję po przejściu przez start nie zawsze można liczyć, bo często zdarza się, że po przekroczeniu linii startu wchodzimy na pole z podatkiem i w efekcie nie dostajemy nic.

7. Staraj się wykupić pomarańczową dzielnicę
Badania statystyczne wykazały, że gracze najczęściej stają na polach pomarańczowej dzielnicy. Wynika to z faktu, że łatwo tam trafić wychodząc z więzienia. Domki w pomarańczowej dzielnicy są relatywnie tanie (100 złotych za sztukę), a czynsz dość wysoki.

8. Poznawaj grę i ucz się o niej jak najwięcej!
Od niedawna można zagrać w internecie w Monopoly online. Wykorzystaj to i graj jak najczęściej, aby opracować własną strategię i zostać niepokonanym graczem.

Design by flankerds.com