Gry podobne do Monopoly

Monopoly doczekało się niezliczonej ilości klonów, próbujących powtórzyć sukces oryginału. Oto najciekawsze z nich:

Fortuna
Polski klon Monopoly wydany w latach 80-tych. Akcja gry dzieje się w międzywojennej Warszawie. Gracze zamiast ulic i dworców mają do dyspozycji hotele i restauracje. Jednostką płatniczą jest dukat. Osoby, które grały w Fortunę na pewno zapamiętały jedną z kart "Szansy", która kazała graczowi zapłacić drobną sumę, ale od opłaty gracz mógł się wymigać... śpiewając w całości 'O sole mio! Zamiast kostek do pudełka były dołączone żetony z cyframi.

Biznes po polsku
Polski odpowiednik Monopoly z lat 90-tych. Podobnie jak w Fortunie nie ma ulic i dworców, za to można inwestować w różne branże i zawody, np. fryzjer, sklep spożywczy, sklep z video, a także wykupywać stanowiska polityków.

Eurobiznes
Kolejny polski klon Monopoly wydany w latach 80-tych. Gracze mają do dyspozycji poszczególne miasta Europy, a zamiast dzielnic kompletuje się kraje. Jednostką płatniczą jest dolar.

Totopoly
Klon Monopoly wydany przez Waddingtons w 1938 roku. Zamiast handlu nieruchomościami mamy wyścigi konne, zawodnicy wykupują poszczególne konie i kompletują stajnie.

Cashflow 101
Nie jest to klon Monopoly w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale widać wyraźne inspiracje. Cashflow to gra edukacyjna pozwalająca poznać zasady rządzące światem finansów. Gracze zaczynają jako zwyczajni ludzie wykonujący pospolite zawody, a później mogą awansować na tzw. szybki tor, gdzie stają się inwestorami handlującymi nieruchomościami i akcjami spółek. Wygrywa osoba, która zrealizuje swoje marzenie (karty marzeń wybiera się na początku gry), bądź zwiększy swój miesięczny dochód do 50 000 dolarów miesięcznie. W odróżnieniu od Monopoly, oprócz planszy i kart własności gracze posiadają własne karty, na których zapisują swoje zobowiązania, miesięczne zarobki i posiadane dobra.

Design by flankerds.com